زمان اجرا: دی ماه 91 تا دی ماه 92

هدف از اجرای این طرح افزایش آمار کتابخوانی در شهر، معرفی نویسندگان­، ایجاد انگیزه برای مطالعه­ی مستمر و روزانه و فراهم آوردن فرصت گفتگو برای شهروندان درباره­ی مضامین اجتماعی مطرح در کتاب است. در این طرح، یک کتاب با توجه به معیارهایی چون سازگاری با ارزش‌های فرهنگی جامعه، حجم و قیمت مناسب برای عموم، ارزش هنری و ادبی اثر و تأیید جامعه کتابخوان و جشنواره‌های داخلی انتخاب می‌شود و سپس جهک می‌کوشد که مردم شهر را به همخوانی این کتاب تشویق کند و فرصت گفتگو درباره‌ی آن را فراهم سازد.

 

جهک به همت اعضای خود توانست به شیوه­های مختلف از جمله نصب پوستر در نقاط مختلف شهر، معرفی چهره به چهره­ی طرح در مجامع مختلف و… مردم شهر تهران را به مشارکت در این طرح کتابخوانی ترغیب کند. این طرح با برگزاری چهار نشست در طول سال 1392 که نخستین آن با حضور نویسنده­­ی کتاب و سه نشست دیگر در دانشگاه صنعتی شریف، نگارخانه­ی نهاوند و فرهنگسرای چیذر- فرصت‌هایی را برای شهروندان پدید آورد تا گفتگو را بر سر موضوعات و دغدغه­های اجتماعی مطرح در اثر تجربه کنند و فرهنگ مشارکت و هم­اندیشی و صبوری در برخورد با آرا و نظرات متفاوت و نیز انگیزه برای مطالعه­ی مستمر تقویت گردد. دریافت بازخورد از اجرای این طرح علاوه بر بازخورد حضوری و فرم‌های نظرسنجی، از طریق سامانه‌ی پیامکی انجام گرفت تا آمار قابل اعتمادی از میزان همراهی مردم و تأثیر طرح در جامعه به دست آید. البته رسیدن کتاب به چاپ‌های بعد و بالا رفتن رتبه‌ی جستجوی نام کتاب بر مبنای سرویس آمارهای گوگل، به خوبی اثر طرح را نشان می‌دهند.

این طرح نیز برای نخستین بار در کشور اجرا شده و با موفقیتی فراتر از انتظار روبه‌رو شد.

پایش پیوسته‌ی کتب تازه منتشر شده جهت اجرای دوره‌های بعدی این طرح برای گروه‌های مختلف سنی ادامه دارد و در صورت فراهم آمدن امکانات کافی اجرا خواهد شد.