هیچ کس به اندازه ابلهی که زبانش را نگه می دارد به یک مرد عاقل شباهت ندارد.

سنت فرانسیس

معرفی کتاب - نوجوان

نویسنده: لسلى كانر
ناشر: افق
گروه سنی: نوجوان (14 سال به بالا)
معرف: یاسمن تمجیدی
تعداد صفحه: 284

ادى به همراه مادرش، مومرز به تازگى نقل مكان كرده و ساكن يك كاراوان شده‌اند. كاراوان علاوه بر اينكه كوچك و قراضه است، در كنار راه آهن قرار گرفته. و ادى علاوه بر عادت كردن به اين‌ها بايد با مشكلات مدرسۀ جديد هم دست و پنجه نرم كند. با اين حال مومرز هميشه آنقدر سرش شلوغ است كه متوجه پرسه زنى‌هاى ادى در اطراف خانه و دوست‌هاى جديدش نمى‌شود و حتى شايد مسائل پيچيده‌ترى كه ادى در مورد آن‌ها نیاز به كمك دارد.

نویسنده: كورنليا فونكه
ناشر: افق
گروه سنی: نوجوان (14 سال به بالا)
معرف: یاسمن تمجیدی
تعداد صفحه: 808

مگى سال‌ها ست كه به همراه پدرش مو زندگى خوب و خوشى دارد. مو صحاف كتاب است يا به قول مگى "دكتر كتاب". مو و مگى هر دو عاشق داستان‌ها و كتاب‌ها هستند. با اين حال مو هيچ وقت با صداى بلند براى مگى كتاب نمى‌خواند و مگى علتش را نمى‌دانست تا اينكه يك روز غريبه‌اى به نام "گردانگشت"-كه شبيه شخصيت‌هاى تخيلى كتاب‌هاست- اطراف خانه  ظاهر مى‌شود؛ غريبه‌اى كه زندگى آرام آن دو را دچار تلاطم مى‌كند، دچار طوفانى كه نقطۀ آغازش سال‌ها پيش بوده؛ آن زمان كه مو هنوز با صداى بلند كتاب مى‌خوانده و موجودات درون كتاب با صدايش به مانندِ موجوداتِ زنده مى‌شدند... اين كتاب به همراه سياه خون و سياه مرگ سه گانه‌اى به هم پيوسته و تخيلى به قلم نويسندۀ آلمانى كورنليا فونكه هستند. همچنین با اقتباس از این کتاب فیلمی به نام Ink heart ساخته شده‌است.

نویسنده: لى وارد لاو
ناشر: كيميا
گروه سنی: نوجوان (12 تا 14 سال)
معرف: یاسمن تمجیدی
تعداد صفحه: 192

اخيراً در زندگى كرى مشكلات كوچكى پيش آمده. برادرش پيت چند ماهى ست، از آنها دور شده، همسايۀ جديدشان، توفر يك موتور پر سروصداى آزاردهنده دارد و هوا گرم است! با اين حال كرى زندگى خوب و آرامى در خانه، كنار پدر و مادر و گربه اش دارد و قرار است، با اريكا براى جشن هالووين برنامه ريزى كند. خانه شان در يك منطقۀ زيبا و پردرخت؛ ته دره اى سرسبز قراردارد و هيچ چيز لذت بخش تر از خوابيدن و بيدارشدن در چنين خانه اى نيست. با اين حال احساس بدى در درون كرى شروع به شكل گرفتن كرده، احساسى كه انگار به زودى قرار است، همه چيز تغيير كند. مثل تغييرى كه از يك جرقۀ كوچك به يك آتش سوزى بزرگ تبديل مى شود.

نویسنده: اریش کستنر
ناشر: کانون پرورش فکری کودکان
گروه سنی: نوجوان (12 تا 14 سال)
معرف: فریبا اقدامی
تعداد صفحه: 186

کلاس پرنده روایت ماجراهای رنگارنگ بچه های یک مدرسۀ شبانه­ روزی ست و ارتباط عجیبشان با مدیر که در خاطر شما تا سال­ ها خواهد ماند و امیدوارم شما از گروه دانش آموزانی مثل من نباشید که آه می کشم از بُنِ جان که: چه می شد؟ به کجای عالم بر می­ خورد که من هم در سال­ های مدرسه مدیری مثل دکتر بوخ، این­چنین بزرگوار و دلسوز و فهیم نصیبم می­ شد؟ پس از خواندن همان فصل­ های اول کتاب عاشق آقای بی دود می­ شوید و راه و رسم زندگیش. مسائل انسانی و پرداخت لطیف و طنزآمیز، این داستان را اثری به یادماندنی ساخته. می­ گویم خواندن کلاس پرنده بر هر معلم و مدیر و اهل مدرسه ای واجب است و چه شیرین می­ توان در کلاس­ های پنجم و ششم هر روز فصلی را در کلاس هم خوانی کرد و درباره موضوعاتش با بچه ها گفتگو داشت.

نویسنده: دارن شان
ناشر: کتاب های بنفشه
گروه سنی: نوجوان (12 تا 14 سال)
معرف: صدف اصل سلیمانی
تعداد صفحه: 166 (جلد اول)

آن زمان­ ها دقیقاً نمی­ دانستم، اسمش چیست. حسی گرم و تند درون رگ­ هایم می­ دوید و کلمات با سرعتی وصف­ ناشدنی در خونم جاری می­ شدند. بعدها فهمیدم، اسمش آدرنالین است؛ هورمونی که با خواندن هر ورق از این مجموعه داستان مقدارش در رگ­ های من بیشتر و بیشتر می­ شد؛ و آرزویی که کاش تو هم مثل "دارن" روزی به یک سیرک بروی، با یک خون­ آشام آشنا شوی و زندگیت از این رو به آن رو شود. ده­ ها بار به استقبال مرگ بروی، در جامعه­ ای که همه چیزش برایت ترسناک است، پذیرفته­ شوی و دست آخر، مهم ترین رازی که همیشه در نقطه­ ای از وجودت آن را می­ دانستی، برایت فاش شود. این مجموعه ساده نیست، خواننده­ اش را بدجوری هیجان­ زده می­ کند.

امروز: س 03 05 96