هیچ کس به اندازه ابلهی که زبانش را نگه می دارد به یک مرد عاقل شباهت ندارد.

سنت فرانسیس

معرفی کتاب

نویسنده: دیوید مک کی
ناشر: فاطمی(کتاب طوطی)
گروه سنی: کودک (8 تا 10 سال)
معرف: فریبا اقدامی
تعداد صفحه: 40

شش مرد دنیا را زیرپا می‌گذارند تا مگر در سرزمینی بتوانند در صلح و آرامش زندگی کنند. آنها بالاخره به سرزمین دلخواه می‌رسند و با کار و زحمت بسیار روزبه‌روز ثروتمندتر و قدرتمندتر می‌شوند، اما ترس از دشمن به جانشان می‌افتد و تصمیم می‌گیرند که... تصاویر ساده، جذاب و خاص مک کی کتاب را به‌یادماندنی ساخته و داستان مثل آب روان، روشن و شفاف، حرف خود را با ما درمیان می‌گذارد؛ داستانی دربارۀ ترس و حرص، مدارا، صلح و ماجرای بشر بر کرۀ خاک.

نویسنده: دیوید آلموند
ناشر: آفرینگان
گروه سنی: کودک (10 تا 12 سال)
معرف: فریبا اقدامی
تعداد صفحه: 80

این کتاب مصور که با کاغذهای گلاسه و رنگی چاپ شده، داستان پسری ست که پس از مرگ پدر حس تنهایی و خشم دارد و در مدرسه و محله گرفتار پسری قلدر است. او داستانی می‌نویسد دربارۀ پسری وحشی که در خرابه‌های کلیسایی زندگی می‌کند و راحت آدم و جانور می‌کشد و خشن و نترس است. این کتاب برای گفتگو در باب عبور از سختی‌ها و قدرت جادویی واژه‌ها انتخاب مناسبی ست و بخش‌هایی که به وحشی و شکارها و حرکاتش پرداخته هیجانان‌گیز و وهم‌آلود. نقاشی‌های کتاب هم بسیار متناسب و چشمگیر است و بر جذابیت داستان افزوده.

نویسنده: روبرت موزیل
ناشر: مرکز
گروه سنی: بزرگسال
معرف: فریبا اقدامی
تعداد صفحه: 154

چهار داستان کوتاه با مضمون عشق و تنهایی و درون پیچ‌درپیچ و ناشناختۀ چهار زن، هر چهار رازآلود و عجیب و در عین حال ساده! از موضوع و شخصیت‌های کتاب که بگذریم، نثر این اثر شبیه به هیچ کدام از کتاب‌هایی که تا به حال خوانده‌ام نیست. انگار نویسنده ذره‌بینی جادویی داشته که با آن تمامی ظرایف پنهان در جریان اندیشه و احساسات مرد و زنِ هر داستانش را می‌دیده و توانایی حیرت انگیزی داشته در شرح و بیان این کشفیات در عالی‌ترین شکل. برگردانِ علی عبداللهی در این اثر یکی از شیرین‌ترین ترجمه‌هایی ست که در این یکی دو سال اخیر خواندم و پاره‌هایی را چندبار و به ترکیب‌ها و ساخت و بافتش و انتخاب واژه‌هاش و چینش چنین جمله‌های بلند و شیرینی درود فرستادم. با خود فکرمی‌کردم چقدر جای این جنس نگاه و دقت و باریک‌بینی و ظرافت و تحلیل و تلاش موزیل در میان ما خالی ست. باورتان می‌شود یا نه، حتا به خودم تمرین دادم که گاهی به هر جان کندن که شده سعی کنم مثل موزیل در انسان‌ها و دلایل رفتارشان و پیش زمینه‌ها و حرف‌های ناگفته شان دقیق شوم. بخوانید و ببینید در شما چه تأثیری می‌گذارد.

نویسنده: گیوم موسو
ناشر: البرز
گروه سنی: بزرگسال
معرف: سعیده بوغیری(مترجم)
تعداد صفحه: 412

اما، سی و دوساله، ساکن نیویورک و مجرد است. متیو، ساکن بوستون، به تازگی همسرش را در تصادفی وحشتناک ازدست‌داده و دختر کوچکش را به تنهایی بزرگ می‌کند. آنها به واسطۀ اینترنت با هم آشنا شده و مشتاق به دیدار هم، در رستورانی در منهتن قرار ملاقات می‌گذارند. روز قرار در یک ساعت هر دوی آنها در رستوران را باز می‌کنند و سرمیز مورد نظرشان می‌روند، اما هیچ کدام موفق به ملاقات دیگری نمی‌شوند! این چه معنایی دارد؟ یعنی یکی از آنها دروغ گفته؟ شاید تصورشان این طور باشد! متیو و آنا خیلی زود متوجه می‌شوند که مسئلۀ آنها بسیار بالاتر از یک قرار ملاقات عادی ست...عشق، زمانی که نمی‌تواند راه برود، می‌خزد. گیوم موسو با درهم‌آمیختن انتظار و تعلیقی خاص در داستان خود به یکی از محبوب‌ترین نویسندگان فرانسه تبدیل شده‌است.

نویسنده: مهدى يزدانى خرم
ناشر: چشمه
گروه سنی: بزرگسال
معرف: یاسمن تمجیدی
تعداد صفحه: 266

 

كيوكوشين كاىِ سى و سه ساله، مى‌خواهد كمربند مشكى بگيرد. او كه نويسندۀ كتاب‌هاى نه چندان پرفروشى هم هست، بيشتر از هرچيز در زندگى‌اش، به اين كمربند احتياج دارد، تا شايد بالاخره بتواند با خودش بگويد در زندگى‌اش كارى كرده. كيوكوشين كاى بايد ١٥ مسابقۀ يك دقيقه اى بدهد تا بتواند به هدفش برسد. روح خبيث خالدار و روح شاعر آزادى‌خواه توى سالن نشسته‌اند و مسابقات را تماشا مى كنند. يك جورهايى انگار داريم ادامۀ "من منچستر يونايتد را.." مى‌خوانيم. فقط اين بار حواس‌پرتى‌هاى كيوكوشين كاى در وسط مسابقاتش ما را پرتاب مى‌كند به وقايع سال 13٥٨، به حوالى تاريخ انقلاب و اوضاع ملتهب آن روزهاى كشور. ما را با خود مى‌كشاند به دنبال گلوله‌هاى اشتباهى، سيگارفروش‌ها، دكترهايى كه مجوزشان را از دست داده‌اند و يا شايد لك‌لك‌هايى كه قديم‌ها در تهران بيشتر ديده‌مى‌شدند و آخرينِ آنها را كسى به ياد دارد؟

امروز: س 03 05 96