مدرسه شفاعت


فریبا اقدامی، 19 مهر96

زمستان 95 است یا بهار 96؟ نمی‌دانم. در یک کلاس کتابخوانی که همه متأهل و غالباً مادرند، می‌گویم هرکدام‌تان خواستید با بچه‌ها کتاب بخوانید، کمکتان می‌کنیم تا از پَسش بربیایید.

چشم‌ها ناباور و دور نگاهم می‌کنند!

در طی این ماه‌ها چندبار این جمله‌های وسوسه‌انگیز تکرار می‌شوند. لذت همخوانی را حالا با هم چشیده‌ایم. انگار بگویم یک سفر هیجان‌انگیز…کسی نمی‌آید؟

شهریور ماه است که “فاطمه خامنه‌ای” از همین کلاس، آرام کنار گوشم می‌گوید به کمک یکی از دوستانش توانسته در دبستانی راه پیداکند. فاطمه معلم بازنشستۀ ریاضی دبیرستان است؛ جدی، سخت‌کوش، پیگیر و دقیق و منطقی، اهل توکل و مدارا.

در نگاهش دودلی می‌بینم. حق می‌دهم چون سال‌ها تنگناهای مدارس را تجربه کرده‌است. در کلاس ریاضی تکلیف روشن است. مسئله‌هایی که باید حل شوند و تو می‌توانی کتاب درسی را برنامۀ کارت قراردهی و روزبه‌روز پیش بروی.

اما در کلاس کتابخوانی چه؟ کدام کتاب را برای کدام پایه بخوانیم؟ اگر دانش‌آموزی با کتاب ارتباط برقرارنکرد چه؟ تازه…کتاب را خواندیم، خوب! بعدش چه؟ زمان را چطور پُرکنیم؟ از کتاب داستان که نمی‌شود امتحان و تست گرفت و مشق داد؟ پس فعالیت کلاس چه باید باشد؟ کدام داستان مناسب است؟

خیلی دشوار به نظر میرسد. نه؟

فاطمه از اول مهر در کتابخانۀ دبستان شفاعت، در منطقۀ 3، خیابان کلاهدوز، با سِمَت کتابدار و مسئول کتابخوانی مشغول به کارشده است. این یعنی چالش بسیار و لذت فراوان و یادگیری مداوم!

به جز فاطمۀ عزیز، همت و همراهی مدیریت محترم مدرسه، خانم مقدسی بسیار ارزشمند و اثرگذار است. اختصاص اتاقی برای کتابخانه،نقاشی اتاق، تهیۀ قفسه‌ها و کتاب‌ها و میز و صندلی، کامپیوتر و سفارش کتاب‌های تازه چه می‌توانست در من برانگیزد جز آه و آرزو که ای کاش همۀ مدیرانِ مدارسِ این سرزمین، این‌چنین برای راه‌اندازی کتابخانه و کلاس‌های کتابخوانی همدلانه می‌کوشیدند.

امسال در دبستان شفاعت هر کلاس دو تا 45 دقیقه در ماه، زنگ کتابخوانی دارد با خانم فاطمه خامنه‌ای.

آری. شما هم مثل من در این شب بس تاریک، در دلتان آرام دعا کنید: روزی برسد که در همۀ مدرسه‌های این سرزمین، کتابخانه‌های زیبا و مجهز و کتاب‌های خوب و کتابداران کاردان و شاد و پرانرژی ببینیم که از بودن با بچه‌ها و همخوانی با آنها لذت می‌برند و سرشان درد می‌کند برای اجرای فعالیت‌های خلاقه بر اساس کتاب‌ها و همیشه…همیشه در هر سنی که باشند کتاب کودک و نوجوان هم می‌خوانند.

آمین، ای پروردگار آسمان و زمین.